| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:
O filmach
O sporcie
O wszystkim innym
Spis filmów (A-G)
Spis filmów (H-M)
Spis filmów (N-S)
Spis filmów (T-Z)
Spis książek (A-M)
Spis książek (N-Z)
Spis seriali
Disclaimer:
Każdy wpis to 5 zdań. Krótkich, długich, prostych, złożonych, wielokrotnie złożonych, z orzeczeniem, równoważników, z podmiotem domyślnym - słowem: obojętnie. Byle było 5 znaków interpunkcyjnych oddzielających jedno zdanie od drugiego. Blog ten to swobodny przekaz myśli, mający przede wszystkim przedłużyć moją pamięć i dać mi do niej dostęp z każdego miejsca na świecie. W żadnym razie nie jest blogiem recenzenckim. Więcej na temat
Skala ocen:
 1 - kijem nie tykać
 2 - omijać z daleka
 3 - beznadziejne
 4 - słabe, z przebłyskami
 5 - typowy przeciętniak
 6 - można obejrzeć
 7 - dobre!
 8 - trzeba zobaczyć
 9 - prawdziwy hit
10 - film doskonały, kultowy
Wpisy w 2012:
Filmy obecne: 78
Filmy arch.: 118
Książki obec.: 28
Książki arch.: 13
Seriale: 7
Wpisy w 2011:
Filmy obecne: 180
Filmy arch.: 60
Książki obec.: 23
Książki arch.: 52
Seriale: 24
Wpisy w 2010:
Filmy obecne: 232
Filmy arch.: 36
Książki obec.: 39
Książki arch.: 17
Seriale: 31
Wpisy w 2009:
Filmy obecne: 174
Filmy arch.: 84
Książki obec.: 31
Książki arch.: 42
Seriale: 18
Wpisy w 2008:
Filmy obecne: 268
Filmy arch.: 231
Książki obec.: 38
Książki arch.: 13
Seriale: 14
Wpisy ogółem:
Filmy obecne: 1100
Filmy arch.: 614
Książki obec.: 182
Książki arch.: 168
Seriale: 103
poniedziałek, 30 lipca 2012
Dark Knight Rises (2012)

Plakat

Nie udało się Nolanowi powtórzyć ogromnego artystycznego sukcesu poprzedniego filmu o Batmanie, choć to tylko moje zdanie, bo ostateczny efekt i finansowy i ten mniej wymierny dopiero poznamy po pewnym czasie, a nie udało się, bo zabrakło charyzmatycznego przeciwnika Batmana, albo inaczej: charyzmatyczny to on był, ale z metalicznym głosem i maską zakrywającą całą twarz nie mógł się równać z ekspresyjnym Jokerem. Fakt, że intonacja w połączeniu z przetworzonym przez maskę (czy raczej przez post-processing) głosem sprawia przerażające wrażenie, ale sam Bane, wbrew temu co wyczytałem (że to gladiator uwielbiający się popisywać swą siłą w sposób niemal cyrkowy), nie był bardziej przerażający niż byle al-kaidowiec z kałachem. Nie podobała mi się również powtórka z pierwszego filmu, gdzie mnóstwo czasu zostało zmarnowane na pokazanie przygotowań fizycznych Batmana, a tu mamy wracanie do siebie po kontuzji kręgosłupa, co trwa bardzo długo i jest całkowicie niepotrzebne. Wreszcie, to co do tej pory było ogromną zaletą filmów Nolana, czyli fenomenalne dialogi tu przeplatane są słabymi, a już celują tu trywialne i sucharowe "łanlajnery", po których nawet kącik wargi mi nie drgnął, nie mówiąc o większym rozbawieniu, a największym plusem tej produkcji był Michael Caine. Nolanowi wyszedł film świetny, którego można nazwać godnym zwieńczeniem trylogii, ale nawet jemu nie udało się przeskoczyć własnego poprzedniego rekordu.

Ocena na IMDB: 9 
Moja ocena: 8
Gone (2012)

Plakat

Zaskakująco gwałtownie rozwija się kariera Amandy Seyfried. Producenci nie boją się powierzać jej głównych ról w wysokobudżetowych produkcjach. Nie zawsze jednak potrafi ona poradzić sobie z presją i Zaginiona jest tego najlepszym przykładem. Strasznie pretensonalny jest scenariusz, który zamiast zaskakiwać, zamiast trzymać w napięciu, śmieszy i zadziwia głupotą, ale mimo tego, i tak to rola tytułowej bohaterki jest największą bolączką tego obrazu. Dziewczyna nie jest w stanie dobrze oddać emocji przez co na ekranie widać jedno, a mina Amandy mówi coś zupełnie innego, za to męczenie widza najwyraźniej opanowała do perfekcji. 

Ocena na IMDB: 5,7 
Moja ocena: 2
piątek, 22 czerwca 2012
This Means War (2012)

Dwóch agentów CIA pracujących biurko w biurko, niezależnie od siebie poznaje piękną kobietę i zaczyna się z nią umawiać. Początkowo koledzy podchodzą do sprawy lekko, ale niewiele czasu musi minąć, aby niezobowiązujące wypady zamieniły się w pokaz męskości i rywalizację, która może postawić na szali ich długoletnią przyjaźń. Szczególnie, że na ich trop wpada terrorysta, któremu niedawno zaleźli za skórę.
Nowy film McG nie wychodzi poza amplitudę dokonań tego reżysera. Rozrywkowe kino to jego domena i This Means War idealnie się w nią wpisuje z przyzwoitym scenariuszem, kilkoma dobrymi gagami i ogólnie nieźle spędzonymi dziewięćdziesięcioma minutami.

Ocena na IMDB: 6,4 
Moja ocena: 6
Tagi: Ocena 6
13:37, countersv , Filmy obecne
Link Komentarze (1) »
Jo Nesbo - Czerwone gardło

Okładka

Czerwone gardło to trzecia w kolejności powieść Jo Nesbo, norweskiego autora kryminałów, z detektywem Harrym Hole w roli głównej. Jednocześnie jest to pierwszy tom tzw. trylogii norweskiej, w której Hole nie rozbija się już po obcych kontynentach, a rozwiązuje sprawę morderstwa na własnym podwórku. Po poprzednich dwóch dość przeciętnych książkach niekoniecznie nawet chciałem sięgać po kolejny tom przygód, ale słyszałem na jego temat same pochwały. Rzeczywiście jakość fabuły, sposób jej prowadzenia, zaskakiwania czytelnika, jest tu na o wiele wyższym poziomie niż poprzednio. Nesbo rozkręca się z tomu na tom, wzbijając się nagle na bardzo wysoki poziom.

Moja ocena: 8
Highlander III: The Sorcerer (1994)

Plakat

Trzecia część to już całkowite popłuczyny. Mimo miażdżącego odbioru dwójki i mocno okrojonego budżetu, kolejny sequel i tak zmaterializował się trzy lata po poprzednim. Tym razem przeciwnikiem Connora jest uwięziony setki lat w jaskini... Mario van Peebles. To nic, że już dwa razy wmawiano widzom, że na końcu Connor został ostatnim nieśmiertelnym, ten co siedział w skale całe wieki się nie liczył. A teraz wylazł i się liczy.

Ocena na IMDB: 4 
Moja ocena: 1
Highlander II: The Quickening (1991)

Plakat

Ogromny sukces twórców Nieśmiertelnego nie dał się długo zastanawiać twórcom i wkrótce rozpoczęli prace nad sequelem. Co prawda zeszło im dłużej pewnie niż planowali, ale wszystko dla podniesienia jakości produkcji. Niestety nie wszystko potoczyło się tak jak trzeba, a do historii przeszedł latający na widocznych sznurkach Sean Connery. Problemem było stworzenie wiarygodnego scenariusza, skoro już w poprzedniej części wmówiono widzom, że Connor MacLeod został ostatnim nieśmiertelnym, to jak teraz stawić mu czoła? No cóż, koniec końców okazało się, że wcale nie był taki ostatni, jak mu się wydawało, co mi nie przeszkadzało mimo wszystko dać się pochłonąć historii, ale większość widzów na IMDB dała jednak wyraz swojemu rozczarowaniu.

Ocena na IMDB: 3,8 
Moja ocena: 6
Highlander (1986)

Plakat

Zniknął na wiele, wiele lat Russell Mulcahy, reżyser stojący za dwiema częściami Nieśmiertelnego. IMDB listuje co prawda całą masę jego projektów, ale są to albo odcinki seriali, albo muzyczne klipy, więc nic wartego uwagi. A przecież był to człowiek, który stał za kamerą jednego z najbardziej kultowych filmów lat osiemdziesiątych. Rola, która otworzyła Christopherowi Lambertowi hollywoodzkie wrota i wpisała go na zawsze w karty historii. No i utrafienie w gusta nastoletnich miłośników fantasy, bo przecież te walki na miecze, pomimo współczesnego świata, to fantasy czystej wody.

Ocena na IMDB: 7,2 
Moja ocena: 9
The Truman Show (1998)

Plakat

Jim Carrey raz dla odmiany zamiast stroić głupie miny przed kamerą, zagrał na poważnie, pełniąc rolę nieświadomego bohatera milionów telewizorów. Producent telewizyjny stworzył miasteczko z aktorami (wliczając w to przyjaciół i rodzinę bohatera), w którym jedyną autentyczną postacią jest Truman Burbank, nudny ubezpieczyciel, z jakiegoś powodu (niewyjaśnionego przez scenarzystów, co jest największym minusem obrazu) będący bożyszczem zwykłych ludzi, śledzących jego zmagania 24 godziny na dobę w telewizorach. Truman jednak pewnego dnia odkrywa całą mistyfikację i postanawia się z niej wyrwać. Znakomity film Petera Weira, który poza jednym, wymienionym zgrzytem, praktycznie nie ma słabych punktów i znakomicie pokazuje do czego gotowe jest się posunąć społeczeństwo w bezkarnym podglądaniu innych ludzi. Łatka błazna chyba przeszkodziła Carreyowi w zdobyciu oscarowej nominacji, a ostatecznie film skończył bez nagrody Akademii mimo trzech nominacji.

Ocena na IMDB:
Moja ocena: 9
środa, 20 czerwca 2012
The Woman in Black (2012)

Plakat

Po słabym Eden Lake, tym razem James Watkins wziął na warsztat nawiedzony dom. Główną rolę powierzono "Harremu Potterowi", czyli Danielowi Radcliffowi, który udowodnił już kiedyś, że istnieje dla niego świat poza Harrym i śmiało może kontynuować aktorską karierę. Niestety Woman in Black chluby mu nie przyniesie, bo o ile jego rola jest przyzwoita, to film jest w najlepszym razie przeciętny. Garnitur używanych przez reżysera straszaków jest wyjątkowo skromny i ogranicza się do wyskakiwania zza kadru przy akompaniamencie głośnych dźwięków, co jest sztuczką (nie powiem, skuteczną) tak tanią, że nawet darmo nikt jej nie powinien chcieć. Sztampowa i bardzo przewidywalna fabuła w tym nie pomaga. Jedyne, co można zaliczyć na plus to kostiumy, scenografia i doskonały klimat przedwojennego Londynu.

Ocena na IMDB: 6,6 
Moja ocena: 5
Ray Bradbury - Kroniki marsjańskie

Okładka

Zmarł niedawno legendarny amerykański pisarz fantastyki, Ray Bradbury, a wspominający go na fantastycznych forach internauci szczególnie chwalili Kroniki Marsjańskie, z którymi do tej pory nie miałem okazji się zapoznać. To rozłożony na kilka lat, podzielony na niezależne opowiadania, zapis jak ludzie odkrywali czerwoną planetę. Teksty są konsekwentne chronologicznie, mimo że można każdy z nich czytać niezależnie. Wyłania się z nich obraz tajemniczej, zamieszkałej wcześniej planety, której mieszkańcy mieli o wiele większe od ludzi możliwości, a jednak w pewnym momencie zdali się zapaść pod ziemię. Pod przykrywką awanturniczego stylu, okraszonego dobrym humorem, Bradbury przemyca bardzo ważne pytania, jednocześnie próbując na nie odpowiedzieć, wykorzystując do tego swój przenikliwy umysł.

Moja ocena: 10
Ray Bradbury - 451 Fahrenheita

Okładka

Jedyną książką Bradbury'ego, z jaką dane mi było się spotkać do tej pory jest słynny utwór Fahrenheit 451. To wizja totalitarnego świata, w którym zamroczone społeczeństwo jest pod całkowitą kontrolą rządzących, a jednym z przejawów kontroli jest palenie książek (tytułowa temperatura to temperatura zapłonu papieru), które, jako pobudzające do myślenia, są całkowicie zakazane. Jeden z policjantów odpowiadający za odnajdywanie lekturowych rebeliantów i konfiskowanie nielegalnych materiałów sam zagłębia się w czytanie i od tego momentu jego życie przechodzi drastyczną metamorfozę. Przerażająca wizja Bradbury'ego jest podana w niewiarygodnie realistyczny sposób, który nie pozwala się czytelnikowi zastanawiać nawet przez chwilę, jak w ogóle do tego doszło. Z bogatego literackiego dorobku pisarza, na polski przetłumaczono raptem kilka pozycji, co woła o pomstę do nieba, szczególnie, że to autor kultowy.

Moja ocena: 10
The Skeleton Key (2005)

Plakat

Caroline jest pielęgniarką pomagającą starszym osobom w ich codziennej egzystencji. Jeździ z miasta do miasta, z domu do domu, gdzie jej potrzebują, dopóki jej mocodawca nie odejdzie do lepszego świata. Obecny podopieczny jest po wylewie i mało mówi, ale gdy Caroline odkrywa specjalny klucz otwierający pokój na strychu, okazuje się, że zawartość odkrytego pomieszczenia może mieć związek z obecnym stanem pana domu. Interesujący thriller z Kate Hudson, dziewczyną znaną raczej z komedii niewysokich lotów. Scenarzystą jest specjalista od horrorów i thrillerów, Ehren Kruger, reżyserował Iain Softley, a głównej bohaterce partnerują Gena Rowlands, John Hurt i Peter Sarsgaard.

Ocena na IMDB: 6,4 
Moja ocena: 6
Philadelphia (1993)

Plakat

Nagrodzony Oscarem Tom Hanks w przejmującym dramacie o chorym na Aids pracowniku konserwatywnej kancelarii prawnej, który szuka w sądzie sprawiedliwości. Pomaga mu w tym Denzel Washington, jako małomiasteczkowy prawnik, jedyny, który decyduje się zadrzeć z potężną kancelarią. Początkowo nieufni wobec siebie, z biegiem czasu nabierają do siebie szacunku i rodzi się między nimi przyjaźń.
Jonathan Demme, który dzieli swój czas pomiędzy filmy fabularne i dokumentalne, na początku lat dziewięćdziesiątych był na szczycie po wyreżyserowaniu Milczenia Owiec i właśnie Philadelphii, ale później już nie udało mu się tego sukcesu powtórzyć. To być może kolejne fabularne niepowodzenia pchają go coraz bardziej w stronę dokumentu.

Ocena na IMDB: 7,6 
Moja ocena: 9
Good Will Hunting (1997)

Plakat

Gus van Sant nakręcił film według scenariusza Matta Damona i Bena Afflecka z nimi samymi w rolach głównych. Historia opowiada o woźnym na uniwersytecie, który przejawia znakomity matematyczny talent, ale studiowanie za bardzo go nie interesuje. Znakomicie nakręcona i zagrana wzruszająca opowieść o miłości i otwarciu się na innych. 9 nominacji do Oscarów i ostatecznie tylko dwie statuetki za scenariusz i drugoplanową rolę Robina Williamsa. Ale trzeb pamiętać, że Good Will Hunting konkurował z Titanikiem.

Ocena na IMDB: 8,1 
Moja ocena: 10
czwartek, 14 czerwca 2012
Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)

Plakat

Co kilka lat producentom przypomina się, że dawno już nie było kolejnej części Mission Impossible. Tym razem rolę reżysera powierzono znanemu z Pixarowych animacji Bradowi Birdowi, a Cruise'owi dorzucono całkiem nową grupę pomocników. Okazało się to znakomitą mieszanką i po bardzo przeciętnej części trzeciej, ta jest naszpikowana akcją, nie przesadza z używaniem masek (wręcz się z tego nabija), a przede wszystkim zapewnia znakomity, trzymający w napięciu scenariusz. Jest trochę niebezpiecznego wychylania się za bandę (to krok dalej w stosunku do jeżdżenia po bandzie), ale w którym filmie teraz tego nie ma? Moim skromnym zdaniem to najlepsza ze wszystkich dotychczasowych misji.

Ocena na IMDB: 7,4 
Moja ocena: 8
Mission: Impossible III (2006)

Plakat

Odłożona na 6 lat w kąt seria, żeby rzekomo zawiedzeni widzowie zdążyli zapomnieć gorzką porażkę części drugiej, wraca triumfalnie na ekrany pod wodzą głośnego J.J. Abramsa, który zasłynął tym, że wymyślił serial, w którym po kilku sezonach nikt już nic kompletnie nie wiedział. Ale o serialu się mówiło, a nazwisko Abramsa obowiązkowo pojawiało się przy każdej okazji, więc do dźwignięcia podupadłej serii wydawał się idealnym człowiekiem. Niestety ktoś przesadził z kombinacjami w scenariuszu, przez co film stał się zagmatwanym teledyskiem. Wrażenie to jeszcze spotęgował typowo teledyskowy montaż i mimo kilku niezłych pomysłów, trzecia misja pozostawiła po sobie spory niesmak.

Ocena na IMDB: 6,8 
Moja ocena: 4
Mission: Impossible II (2000)

Plakat

To, za co krytykowano film De Palmy, miał w sequelu poprawić John Woo, specjalista od kina akcji, u którego nigdy nie brakowało latających łusek. I rzeczywiście łuski latają, pościgi są, wszystko na swoim miejscu, widzów w kinach jeszcze więcej, a krytycy marudzą jeszcze głośniej. Że bez sensu, że akcja przesłoniła scenariusz i tym podobne banialuki. Niektórym po prostu dogodzić nie sposób. A ja uważam, że to druga najlepsza (po świetnej czwórce) odsłona misji niemożliwej, w której bilans pomiędzy zwariowaną akcją, a trzymającym się kupy scenariuszem jest idealnie wyważony.

Ocena na IMDB: 5,8 
Moja ocena: 8
Mission: Impossible (1996)

Plakat

Aż trudno uwierzyć, że pierwszy film z serii Mission Impossible (wtedy jeszcze nie wiadomo było, że będzie to cała seria) powstał już 16 lat temu. Tom Cruise w roli znakomitego agenta Ethana Hunta, który, podejrzwany o zdradę, musi oczyścić swe dobe imię, mając przeciwko sobie swoją własną organizację. Za kamerą stanął Brian De Palma, mistrz kina gangsterskiego, sprawdzony także już w roli reżysera filmów akcji. Film został dość ciepło przyjęty, choć nie brakowało głosów krytykujących, jeśli nie całość, to niektóre elementy produkcji. Widzowie jednak tłumnie odwiedzili kina i film zarobił na tyle dużo, że można było zacząć myśleć o sequelu.

Ocena na IMDB: 6,9 
Moja ocena: 8
środa, 13 czerwca 2012
Project X (2012)

Plakat

Wielki reklamowy plakat i równie wielkie nazwisko Todda Phillipsa skutecznie oszukały mnie, że dostanę zwariowaną komedię o domowej imprezie. Tymczasem rzeczywiście o domowej imprezie było, ale na pewno nie była to komedia. Całość nagrana jest rzekomo ręczną kamerą (skąd więc te nagłe zbliżenia i przeskoki miejsca akcji?) w stylu paradokumentu. Relatywnie zabawnie robi się w około 15 ostatnich minutach, wcześniej wynudziłem się koszmarnie, ewentualnie patrząc z przerażeniem jak zachowują się dzisiejsze nastolatki. Dawno takiego gniota nie widziałem.

Ocena na IMDB: 6,6 
Moja ocena: 2
Hell (2011)

Plakat

Ciekawa, niemiecka wizja postapokaliptycznego świata, w którym średnia temperatura podniosła się o 10 stopni, a słońce wypaliło większość dostępnych roślin. Można by się zastanawiać czy na pewno samo podniesienie temperatury zaowocowałoby globalnym chaosem, ale to kwestia nie do roztrząsania podczas seansu. Tutaj mamy bowiem do czynienia nie z filmem katastroficznym w stylu Pojutrze (chociaż w nim także Ronald Emmerich maczał palce), tylko z solidnym thrillerem o próbie przetrwania jednostki. Drugi raz w odstępie kilu dni widzę niemieckie kino nakręcone na wysokim poziomie, dobrze zagrane, ze świetnymi zdjęciami, które mimo kilku, wydaje mi się łatwych do obejścia, uproszczeń, potrafi wciągnąć w historię. Co ciekawe, wcale nie było potrzeba wielu komputerowych efektów specjalnych do urzeczywistnienia apokaliptycznej wizji, więc tak naprawdę Polakom też mogłoby udać się zrealizować podobne przedsięwzięcie, trzeba tylko chcieć.

Ocena na IMDB:
Moja ocena: 7
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 110